Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Akcja informacyjna pod wrocławskim Amazonem

15 lipca 2015 r., w ramach toczącego się sporu zbiorowego w Amazonie, związkowcy Inicjatywy Pracowniczej informowali pracowników dwóch podwrocławskich Centrów Amazon o złożonych pracodawcy postulatach i szczegółach rokowań. Rozdano ok 600 ulotek i rozmawiano z pracownikami.

Ulotki informowały pracowników o sporze zbiorowym, konsekwencji nieosiągnięcia porozumienia w ramach rokowań i mediacji oraz komentowały ostatnie wydarzenia w nocy z 24 na 25 czerwca. Wówczas pracownicy Amazon w Poznaniu spontanicznie spowolnili pacę, solidaryzując się ze strajkującymi kolegami i koleżankami z Niemiec oraz przeciwstawiając się wydłużeniu czasu pracy do 11 godzin. Po tych wydarzeniach, by wzmocnić pozycję pracowników, komisja międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej w Amazonie weszła z pracodawcą w spór zbiorowy. (czytaj: http://www.ozzip.pl/teksty/informacje/pilne-akcje/item/1950-wybuch-konfliktu-spor-zbiorowy-i-represje-w-amazonie)

„Brak postępu w rozmowach upoważni związek do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, a nieosiągnięcie ostatecznego porozumienia upoważni załogę do podjęcia oficjalnej akcji strajkowej, w którym będą mogli wsiąść udział tez pracownicy Amazona we Wrocławiu” – informowano w ulotce.

W ulotkach odniesiono się również do ostatniego oświadczenia innego działającego na zakładzie związku zawodowego NSZZ „Solidarność” (czyt.: http://www.ozzip.pl/teksty/informacje/wielkopolskie/item/1954-prawdziwe-oblicze-solidarnosci)

„NSZZ 'Solidarność' w swoim oficjalnym stanowisku odcięła się od protestujących pracowników, gdyż jak piszą: 'metody działania, postawa konfrontacyjna budzą nasze wątpliwości'. Nasza komisja od stycznia prowadziła negocjacje w niekonfrontacyjny sposób z dyrekcją Amazona i korespondując z przedstawicielami agencji pracy tymczasowej. Te rozmowy nic nie dawały, dlatego pracownicy podjęli protest – by pokazać opór wobec polityki szefostwa Amazon, lekceważącej głos pracowników.”

Obecni podczas akcji pracownicy z poznańskiego centrum Amazon opowiadali o sytuacji w Sadach i zachęcali do wspólnego organizowania się.

Pracownicy z wrocławskiego Amazona skarżyli się na nieprawidłowości w wypłacaniu ekwiwalentu za zużywanie własnej odzieży jako roboczej. Chodziło tu przede wszystkim o zużywanie swoich butów. Tylko część pracowników funkcyjnych otrzymuje od Amazona buty robocze, reszta załogi musi polegać na własnych, a zgodnie z przekonaniem pracowników łączny dystans pokonywany przez pickera w ciągu dnia może przekroczyć nawet 20 km.

Pracownicy wrocławskiego Amazona chętnie brali ulotki, kilka osób rozmawiało z nami o szczegółach uzwiązkowienia się.

Akcje ulotkową zorganizowała Wrocławska Komisja Środowiskowa.

Powrót na górę